ikon, semester ikon
- tempera på trä
- Rysk ikon
- sent 1800-tal
- Tema: Helvetets resa och Kristi uppståndelse
- Expertis tillgänglig
- Panelhöjd: 2,9 cm
- Återställd till höger. Måla ikonen på minimal retuschering original.
Mått: 35,5 x 30,2 cm (höjd efter bredd)
Ikonen är uppdelad i tolv små fält som ramar in den centrala bilden. Det centrala temat är resan till helvetet och Kristi uppståndelse, som var en av årets viktigaste helgdagar i östra kyrkan.
Ikonens mittfält: Längst ner, Jesus sticker ut från de trasiga luckdörrarna i en mandorla och når ut till Adam för att vara den första som befriar honom från limbo. Eva förblir till höger om Kristus.
Fält från övre vänster till höger:
1. Vår Fru Födelsekyrkan
2:a Marias introduktion till templet
3. Bebådelsen till Maria av ärkeängeln Gabriel
4. Kristi födelse
5. Kristi presentation i templet
6. Kristi dop
7. Kristi inträde i Jerusalem
8. Transfiguration på berg
9. Kristi himmelfärd
10. Heliga treenigheten
11. Guds moder somnar
12. Upphöjelse av det sanna korset
-Kyrilliska inskriptioner på kanten.
Robust träskiva Kraftigt mörknad av vätska i ytförseglingen. Åldersrelaterat partiellt slitage på träpanelen.
ikon, semester ikon
- tempera på trä
- Rysk ikon
- sent 1800-tal
- Expertis tillgänglig
- Panelhöjd: 2,9 cm
1. Vår Fru Födelsekyrkan
4. Kristi födelse
6. Kristi dop
7. Kristi inträde i Jerusalem
8. Transfiguration på berg
9. Kristi himmelfärd
10. Heliga treenigheten
11. Guds moder somnar