374613. MATSERVIS, 55 delar, porslin, Tyskland.
11 mattallrikar, diameter 23 cm
10 små assietter, diameter 19,5 cm
12 assietter, diameter 21 cm
12 djupa tallrikar, diameter 23 cm
1 såsskål, höjd 10,5 cm
1 tillbringare, höjd 17,5 cm
2 uppläggningsskålar, höjd 7 cm bredd 23 cm
6 uppläggningsfat, längd mellan 24,5-33,5 cm.
Ålders samt bruksslitage.
1 uppläggningsfat med nagg. 1 mattallrik med spricka.
1 liten assiett med spricka. Tillbringare med kantnagg.
12 assietter, diameter 21 cm
1 såsskål, höjd 10,5 cm
1 tillbringare, höjd 17,5 cm
Ålders samt bruksslitage.