KOPPAR och TENN, 13 delar, 18/1900-tal.

374543. KOPPAR och TENN, 13 delar, 18/1900-tal.

KOPPAR:
3 kaffekannor; Höjder med grepe 18, 21 resp 21 cm.
1 kastrull med uppsvängd handtag för väggmontage som blomampel; Diam 21 cm.
1 lock, märkt "5 L"; Diam 24 cm.
1 karott med mässingshandtag; Diam 18 cm.
1 form; Diam 16 cm.
1 form; Diam 12,5 cm.
TENN:
1 tallrik med fempassad form, kopia efter original från 1700-talet, märkt Z8 (= 1950); Diam 23 cm.
3 bägare; Höjder 8, 12 resp 14,5 cm.
1 kanna med sexkantig form; Höjd 23 cm.

Ålders- och bruksslitage.
1 av kaffekannorna med bristning vid locksargen.

Gör en kostnadsfri värdering!

KOPPAR:
1 form; Diam 16 cm.
1 form; Diam 12,5 cm.
TENN:

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 530