SKRIN, BORSTAR, KRUKA, snidat trä samt TRÄSNIDERIVERKTYG, Henry Taylor, Jonas & Colver.

374481. SKRIN, BORSTAR, KRUKA, snidat trä samt TRÄSNIDERIVERKTYG, Henry Taylor, Jonas & Colver.

Snidad kruka märkt 1889 höjd 18 cm.
2 snidade skrin längd 13 och 14 cm.
2 snidade borstar längd 17,5 och 21,5 cm.
17 snideriverktyg Henry Taylor, Jonas & Colver, Dymling & Co, Krumm & André samt sten.
Mapp med mönster för träsnideri av Ida och Åke Bergenstråhle och Sven Dymling & Co.
Proveniens Växjö Fabriks- och Hantverksförening.

Kruka med lagningar, skrin med defekter, övrigt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 786