DESIGNER RING MED BERGKRISTALL silver 925 signerad Bengt Hallberg.
374033. DESIGNER RING MED BERGKRISTALL silver 925 signerad Bengt Hallberg.
Damringen är tillverkad och stämplad i 925 silver, samt mästarmärket av Bengt HALLBERG, Sverige och årsmärket 1946.
Kronformad ringhuvud set med en rund fasetterad bergkristall med en diameter på 10 mm.
RG 56 = ringbandets innerdiameter 18,1 mm, ringhuvud 13,10 mm i diameter. Vikt 3,80 gram.