374009. FÅTÖLJ, Worpswede, formgiven av H.Vogeler, Art Nouveau, omkring 1910.
mörkfärgad ek, ryggstödets mitttunga, med symmetriskt arrangerade blommig carving,
sällsynt design.Höjd 106cm, sitthöjd 47cm, bredd 58cm, djup 48cm.
smärre tecken på slitage på armstöden, gamla datum sätet ska bytas ut.