KRUKOR med hänklar, 7 st i serie, stenmassa, blåvita - Rörstrand, 1900-tal.
373722. KRUKOR med hänklar, 7 st i serie, stenmassa, blåvita - Rörstrand, 1900-tal.
Storlek nr 2, 3, 4, 5, 6, 8 och 9.
Höjder: 13,5 - 31 cm.
(Vid transport kan krukorna packas i varandra.)
Samtliga visst slitage.
Nr 2: spricka i botten.
Nr 3: spricka i botten.
Nr 4: spricka anslutning hänklar.
Nr 5: spricka anslutning hänklar.
Nr 6: visst slitage.
Nr 8: visst slitage.
Nr 9: spricka insida botten.
Höjder: 13,5 - 31 cm.
Samtliga visst slitage.
Nr 2: spricka i botten.
Nr 3: spricka i botten.
Nr 6: visst slitage.
Nr 8: visst slitage.
Nr 9: spricka insida botten.