VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg, stengods, signerad, 1900-talets andra hälft.

373622. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg, stengods, signerad, 1900-talets andra hälft.

Signerad Friberg samt med studiohand. Harpälsglasyr i blått och svart.
Höjd ca 40 cm.
Proveniens: Vår Tidnings vandringspris i skidor, herrar klass 1, uppsatt år 1959. Träsockel medföljer.

Gott skick, märken/fläckar på glasyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 40 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 2 689