373622. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg, stengods, signerad, 1900-talets andra hälft.
Signerad Friberg samt med studiohand. Harpälsglasyr i blått och svart.
Höjd ca 40 cm.
Proveniens: Vår Tidnings vandringspris i skidor, herrar klass 1, uppsatt år 1959. Träsockel medföljer.
Höjd ca 40 cm.