373278. SALON ENSEMBLE, barock, troligen valnöt.
”Barock salong ensemble”, tidstypiska möbler, troligen valnöt (lackerad), barock prydnadselement (se volute fötter och dekorativa element på armstöden), mycket välbevarat tygöverdrag.
Mätningar:
Soffa 186 x 84 x 80 cm (längd x höjd x djup) (tresits)
2x fåtöljer: 82 x 65 x 80 cm (höjd x bredd x djup) sitshöjd: 42 cm
Sidobord: 106 x 70 x 65 cm (längd x bredd x djup).
Bra tillstånd av bevarande. Delvis tecken på slitage (repor) på bordsskivan. Partiella stötar på de volute fötterna. Mycket välbevarad klädsel.
Mätningar: