MECCANO MED ÅNGMASKIN, med originalaskar, Liverpool 1920-tal.

372797. MECCANO MED ÅNGMASKIN, med originalaskar, Liverpool 1920-tal.

1901 uppfann och patenterad butiksbiträdet Frank Hornby en ny leksak som kallades för Mechanics Made Easy vilket baserades på maskinteknik, leksaken bestod av metalldelar i litet format ,plattor, balkar,hjul, block,kugghjul, och axlar som sattes i hop med hjälp av muttrar och skruvar, hålen i delarna var 12,7 mm ifrån varandra och var 4,2 mm i diameter, axlarna 4 mm, skruvar, muttrar 4 mm, allt som behövdes för att sammansätta delarna var skruvmejsel och skiftnyckel.När efterfrågan ökade startade Hornby en egen fabrik på Duke Street i Liverpool, September 1907 registrerade Hornby Meccano som ett varumärke.
Alla delar är märkta "Meccano", bygglådan innehåller en stor mängd delar så som ångmaskin, nycklar i sina originalaskar mm, Meccano som detta finns att skåda på Edinburgh Museum of Childhood.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 4 483