NORSKT TENN, 9 delar, 1900-tal.

372741. NORSKT TENN, 9 delar, 1900-tal.

1 terrin med lock, märkt B M resp 833/1; Diam utan hänklar 20, Höjd 15,5 cm.
1 stop, märkt B M resp 507/2; Höjd 19 cm.
1 karaff med propp, märkt Haugrud resp 436; Höjd 19,5 cm.
1 mugg, märkt Eik Tinn resp 220; Höjd 14 cm.
1 vas med hänklar, märkt Eik Tinn resp 112; Höjd 17 cm.
1 skål med grepe, handtaget med gjuten text "Må lyckan följa dig", märkt Eik Tinn resp 272 H; Höjd 10,5 cm.
1 skål med hänklar, märkt Eik Tinn resp 78 H; Höjd 8 cm.
2 slevar, märkta Eik Tinn resp 110/148; Längder ca 23 resp 20,5 cm.

Smärre bruks- och åldersslitage.
Terrinens lock med slagmarken nära knoppen, liten buckla på skålen.
Skålen med grepe med mindre bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 988