MORTLAR, 6 st, gjutjärn och mässing, 1800/1900-tal.

372605. MORTLAR, 6 st, gjutjärn och mässing, 1800/1900-tal.

5 mortlar, gjutjärn, varav en märkt NQ Nr 2, Höjd 11,5 - 14,5 cm.
Mortel mässing, märkt i botten "3", höjd 10 cm.

Bruksslitage, rostanlupet. Mortel mässing med omfattande lagning. Varierande pistiller.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 971