372482. LJUSSTAKAR, ett par, skulpturer av papegojor, gulmetall/flintgods, 1900-tal.
På socklar med fyra fötter. Krakelyrdekor samt dekor av blomster i relief. Märkta undertill TG 1895.
Totalhöjd 36 cm.
Bruksslitage, ena med ett nagg/skada på ett löv under en rosa ros, den andra med tillverkningsdefekt på ett löv under högerfot.