372255. PINNSTOLAR, ett par, Luterma, Estland, 1900-tal.
Sitsar med pressad dekor. Märkta under sits. Olika i nyansen.
Sitthöjd 45 cm.
Bruksslitage, märken, ranka, färgrester undertill, fläckar, en med senare bemålning undertill, smärre skador/lagningar.