GEORG KRAMER. SILVERARMRING MED BÄRNSTEN signerad Georg Kramer Lübeck.
371468. GEORG KRAMER. SILVERARMRING MED BÄRNSTEN signerad Georg Kramer Lübeck.
Armbandet är tillverkat av 835 silver och är också stämplat som sådant, tillsammans med mästarmärket av Georg Kramer, Lübeck. Armbandet bearbetas med två öppna ändar och set med ovala bärnstensfärgade cabochoner i mjuka inställningar.
Innerdiameter 6.3 cm, höjd 6 cm, bärnstensfärgade cabochoner 16 x 12 mm
Vikt 18,4 gram.
Professionellt och försiktigt rengöras av befälhavaren guldsmed, så det är väl bevarat.
Vikt 18,4 gram.