ART DECO-RING MED CITRIN silver 835 citrin 5.0 ct.

371464. ART DECO-RING MED CITRIN silver 835 citrin 5.0 ct.

Klassisk Art Deco-ring från omkring 1930 bearbetad i 835 silver och stämplade också på det sättet. Ringhuvudet är satt med en äkta citrin på 12 x 9 mm i ovalt snitt på 5 ct i en slät ram. Med ornament som är typiska för tiden på ringaxlarna. RG 55/56 = ringbandets innerdiameter 18,2 mm.
Ringhuvud 20,3 x 12,6 mm, vikt 3,95 gram.

Mycket välbevarad antik ring från 1930-talet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Inter-Arte
Antal besök: 1 071