EAMES, CHARLES & RAY. STOL, ”EA 105".

370511. EAMES, CHARLES & RAY. STOL, ”EA 105".

Fyrbalk, förkromad aluminiumbas med vita glidbanor, roterande sits med vitt läder, efter design från 1958. Herman Miller design (botten med etikett och inskriven i gjutna). 1900-talets höjd 83 cm.

tecken på slitage, något missfärgade.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus Dannenberg
Antal besök: 1 659