369109. SVEN AAGE HOLM SÖRENSEN. Tillskriven. Bordslampa, 1950-tal.
Hänge för omvandling till vägglampa. Svart stativ, gullackad skärm i plåt. Höjd ca 33, längd 17, bredd 16 cm.
Skärmen med bucklor, åldersrelaterat slitage.
Elfunktionen ej testad.