ÄMBETSMANNAVÄRJOR, 2 st. 1800/1900-tal.

369108. ÄMBETSMANNAVÄRJOR, 2 st. 1800/1900-tal.

3 eggad ämbetsmannvärja med handtag i mässing och tvinnad koppartråd. Rikligt dekorerad mässing i relief. Parerskyddet med inskription BE samt bladet med inskription B under krona och T under krona samt oidentifierad text. Längd 91 cm
2 eggad ämbetsmannavärja med handtag i mässing med pärlemor. Hantag samt parerskydd med riklig dekor i relief. Bladet med inskription P Wright samt dekor. Längd 93 cm.

Bruksslitage, bladen delvis svärtade samt saknar balja.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 825