369077. KAUNIS KORU. Halsband med ametist, Finland 1968.
Ett exceptionellt halshalsband från KAUNIS KORU verkstad, Finland.
Den inbyggda hänge har en tre-pass rundad form och är inställd med en stor ametist crystal geode. Monterad på original kätting.
En snygg design från 1960-talet.
Både hänget och kedjan är stämplade för Kaunis Koru, Helsingfors, Finland, 916 S. för silver och årstämpeln P 7 för 1968, plus designermonogrammet L.N. för L. Narsakka.
Kedjan är stämplad ANR, Finland, silver 915 s., stadsstämpel Helsingfors och P7 för 1968 samt Kaunis Koru.
Total längd 62 cm, format av mittsektionen 4,5 x 3,4 cm, längd på kedjelänkarna 4,8 cm, total vikt 44,8 gram.
Sällsynt designerstycke från sextiotalet i mycket gott skick.