BAJONETT, m 98/05, Simson & Co. Suhl, första världskriget, Tyskland.

368725. BAJONETT, m 98/05, Simson & Co. Suhl, första världskriget, Tyskland.

Total längd ca 50 cm, klingan längd ca 36,5 cm
Enligt uppgift från inlämnaren; bajonetten medföljde en sk skrotbåt till Oxelösunds hamn från Polen efter andra världskrigets slut.

Omfattande slitage, skador, balja saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 6 153