368581. HILMER JOHANSSON. Man med rock, träskulptur, Döderhult,Oskarshamn,1900-talets mitt.
Höjd 20 cm.
Signerad i botten "HJ D, O-h-m" (Hilmer Johansson, Döderhult, Oskarshamn).
Skuret och delvis bemålat trä.
Skuren i ett stycke.
Ålders- och bruksslitage.