KAFFEKOPP, porslin sannolikt Frankrike, empire ca 1800.

368536. KAFFEKOPP, porslin sannolikt Frankrike, empire ca 1800.

Antik kaskform, rund överskjutande hänkel med bladanfanger. Dekor i matt och blankt guld av bladslinga. Tryckt märkning på undersidan. Höjd 7,5, diam 10.

Proveniens Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.

Guldet nött, kantnagg, underfatet saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 156