368535. HILMER JOHANSSON. Man med paket, träskulptur,Döderhult,Oskarshamn, 1953.
Höjd 20 cm.
Under sockeln är skulpturen signerad "Hilmer Johansson, Döderhult, Oskarshamn, 1953".
Skuret och delvis bemålat trä.
Skuren i ett stycke.
Ålders- och bruksslitage.
Sockeln med lagning.