HANS ACHTZIGER FÜR HUTSCHENREUTHER. Stigande svan.

368429. HANS ACHTZIGER FÜR HUTSCHENREUTHER. Stigande svan.

Hans Eighziger (1918 - 2003, Tyskland), viktig modellerare på Hutschenreuther, chef för konstavdelningen; porslinsfigur signerad nedanför, ca. 1970/80-tal. Mått ca. B28 x H22 x D16.5cm.

Vänster ben, mittklo med liten bula.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 5 717