MATHIAS "MATTIS" TAUBE. Olja på duk, "Rabbinen", signerad.

368390. MATHIAS "MATTIS" TAUBE. Olja på duk, "Rabbinen", signerad.

Monogramsignerad MT på baksidan
38,5 x 32 cm

Mathias "Mattis" Taube, född 21 september 1876 i Lindesberg, död 23 juni 1934 i Stockholm, var en svensk skådespelare och konstnär. Taube filmdebuterade 1916, och kom att medverka i drygt 20 filmproduktioner.

Mathias Taube var son till Axel Taube och Johanna Matilda, född Törnsten. Han gifte sig 9 maj 1911 i Köpenhamn med danskan Ella Ekman-Hansen, och de fick dottern skådespelaren Aino Taube. Han var kusin till Evert Taube.

Krackeleringar samt smärre färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

38,5 x 32 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 4 064