Monogramsignerad MT på baksidan
38,5 x 32 cm
Mathias "Mattis" Taube, född 21 september 1876 i Lindesberg, död 23 juni 1934 i Stockholm, var en svensk skådespelare och konstnär. Taube filmdebuterade 1916, och kom att medverka i drygt 20 filmproduktioner.
Mathias Taube var son till Axel Taube och Johanna Matilda, född Törnsten. Han gifte sig 9 maj 1911 i Köpenhamn med danskan Ella Ekman-Hansen, och de fick dottern skådespelaren Aino Taube. Han var kusin till Evert Taube.
Krackeleringar samt smärre färgbortfall.
38,5 x 32 cm