TERRIN med LOCK och FAT, flintgods Rörstrand 1800-talets början.

368381. TERRIN med LOCK och FAT, flintgods Rörstrand 1800-talets början.

Dekor i blått på gräddvit fond. Hänklar med bladfästen och lockknopp i form av blomsterknopp. Runt livet växtranka. Terrinen finns avbildad i Svenska Hem i ord och bilders publikation från 1934 på sidan 166. http://www.leinys.se/orter/Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf

Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott

Längd 40, höjd 29 cm.

Lockknopp med gammal, stiftad lagning.
Terrin med limmade hänklar.
Fat med nagg.
Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 40, höjd 29 cm.

Terrin med limmade hänklar.
Fat med nagg.
Åldersrelaterat slitage.

Antal besök: 1 589