KOPPARSAKER M M, 19 delar, 18/1900-tal.

368090. KOPPARSAKER M M, 19 delar, 18/1900-tal.

1 kanna med mässingshandtag; Höjd 25 cm.
1 spann med lock, grepen i järn; Höjd utan grepe 22 cm.
1 flänsgryta, Skultuna 1,5 liter, med lock och järnhandtag; Diam 16 cm.
2 kaffepannor på järnfötter; Höjder 18 resp 23 cm.
2 runda formar; Diam 26 resp 30 cm.
3 runda formar med 2 handtag vardera; Diam 16, 18 resp 21 cm.
1 aladåbform; Diam 19 cm.
1 panna med tuppmotiv; Diam 18 cm.
3 formar, veckdekor; 11 x 8 cm.
1 form, fiskdekor; 7,5 x 6 cm.
1 form; Längd 10,5, Bredd 7,5, Höjd 4 cm.
1 form; Höjd 6,5 cm.
1 trefot j järn; Diam 14,5 cm.

Ålders- och bruksslitage.
Kannan med bucklor och bristningar.
Spannet med bristning vid ena grepfästet.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 aladåbform; Diam 19 cm.
1 form; Höjd 6,5 cm.

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 654