TENN, 21 delar, 1900-talets senare hälft.

367982. TENN, 21 delar, 1900-talets senare hälft.

6 muggar, "Ciselörer, Nyköping", 1973-1975; Höjd 11 cm.
1 kanna, Scandiatenn, Karlshamn, 1978; Höjd 21 cm.
1 fat, Schreuder & Olsson, Stockholm, 1974; Diam 27 cm.
1 fat, Rune Tennesmed, Kalmar, 1977; Diam 28 cm.
1 kanna, "Bodiltenn, Gotland, 1973; Höjd 33 cm.
1 fat, "Bodiltenn, Gotland"; Diam 14 cm.
1 miniatyrkanna, ""Bodiltenn, Gotland", 1964; Höjd 13,5 cm.
1 bägare, "Ljung uti Lund", 1967; Höjd 9 cm.
6 punschmuggar, GAB, 1976/1977; Diam 7 cm.
1 punschmugg, Rune Tennesmed, Kalmar; Diam 6,5 cm.
1 flaskskylt "Whisky"; Längd 6,5 cm.

Ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 2 059