WALT DISNEY. Kalle Anka, gouache och tusch, Walt Disney studio, USA, autograf med personlig dedikation från Walt Disney.

366922. WALT DISNEY. Kalle Anka, gouache och tusch, Walt Disney studio, USA, autograf med personlig dedikation från Walt Disney.

32,5 x 35,5 cm inklusive passepartout.

Dedikationen med Walt Disneys signatur finns på passepartouten.

Proveniens:
Nuvarande ägare har fått teckningen i gåva 1962 från en släkting, Frank Grundeen, som på 1930/40-talet arbetade hos Walt Disney.
Dokumentation medföljer.

Smärre åldersslitage.
Påskriften något bleknad.
Baksida med färgfläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens:
Dokumentation medföljer.

Smärre åldersslitage.
Påskriften något bleknad.
Baksida med färgfläckar.

Antal besök: 3 436