366922. WALT DISNEY. Kalle Anka, gouache och tusch, Walt Disney studio, USA, autograf med personlig dedikation från Walt Disney.
32,5 x 35,5 cm inklusive passepartout.
Dedikationen med Walt Disneys signatur finns på passepartouten.
Proveniens:
Nuvarande ägare har fått teckningen i gåva 1962 från en släkting, Frank Grundeen, som på 1930/40-talet arbetade hos Walt Disney.
Dokumentation medföljer.
Smärre åldersslitage.
Påskriften något bleknad.
Baksida med färgfläckar.
Proveniens:
Dokumentation medföljer.
Smärre åldersslitage.
Påskriften något bleknad.
Baksida med färgfläckar.