Höjd 4 cm, längd 14 cm, bredd 10,5 cm, stämplad C GHallberg Kattfot S Stockholm R7 (1919), vikt 210 gram Graverad Marja 3/9 1926
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.
Bruksskick.