366402. FAT, 2 st fajans. Frankrike Moustiers, 1700-tal. Olerys & Laugier, dekor av Pelloquin.
Dekor av jaktscen i muffelfärger, bården med blomstergirlander. Silverform. Diameter 27 cm
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.
Lätt kantnötning. Åldersrelaterat slitage.