FAT, 2 st fajans. Frankrike Moustiers, 1700-tal. Olerys & Laugier, dekor av Pelloquin.
366398. FAT, 2 st fajans. Frankrike Moustiers, 1700-tal. Olerys & Laugier, dekor av Pelloquin.
Dekor av mytologiska scener i starkeldsfärger, bården med blomstergirlander. En tallrik med kartusch i form av krönt släktvapen. Silverform. Diameter 27 cm
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.