TALLRIK, fajans. Sannolikt Frankrike 1700/1800-tal.

366336. TALLRIK, fajans. Sannolikt Frankrike 1700/1800-tal.

Dekor i grönt med svarta inslag av by med kyrka. Silverform. Omärkt. Diameter 22,5 cm.
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.

Undersides kantnagg, åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 952