Dekor i grönt med svarta inslag av by med kyrka. Silverform. Omärkt. Diameter 22,5 cm. Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.
Undersides kantnagg, åldersrelaterat slitage.