LAKE BERNSTEIN RING signerad FISCHLAND Riebnitz- Damgarten Tyskland silver 835.
366238. LAKE BERNSTEIN RING signerad FISCHLAND Riebnitz- Damgarten Tyskland silver 835.
Hantverksring arbetade i 835 silver och stämplad som sådan, plus logotypen för Fischland Schmuck Riebnitz-Damgarten.
Det höga ovala ringhuvudet är inställt med en majsgul bärnsten cabochon, butterscotch som hålls av en slät sida och dekorerad med spännen. Vackert polerad, underbart glänsande havsbärnsten.
Ringstorlek 62/63 = ringband innerdiameter 19,8 mm.
Ringhuvud 24 x 17,2 mm, bärnsten 21 x 13,1 mm, vikt 3,8 gram.