BORDSFOTOGENLAMPA, glas, trä och mässing, 1900-tal.

366094. BORDSFOTOGENLAMPA, glas, trä och mässing, 1900-tal.

Fotogenlampa med stomme av mässing och trä, kupa för fotogen i slipat glas, brännaren av märket Kosmosbrenner, samt lampkupa i frostat glas
Höjd 71 cm inklusive brännarrör.

Brännarrör med nagg på toppdelen, ett avslag på lampkupan, ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 194