BORDSFOTOGENLAMPA, glas, trä och mässing, 1900-tal.
366094. BORDSFOTOGENLAMPA, glas, trä och mässing, 1900-tal.
Fotogenlampa med stomme av mässing och trä, kupa för fotogen i slipat glas, brännaren av märket Kosmosbrenner, samt lampkupa i frostat glas
Höjd 71 cm inklusive brännarrör.
Brännarrör med nagg på toppdelen, ett avslag på lampkupan, ej genomgången.