CARL GEORG ARSENIUS. Ekipage, olja på duk, signerad G Arsenius och daterad 25/1 1881.

366003. CARL GEORG ARSENIUS. Ekipage, olja på duk, signerad G Arsenius och daterad 25/1 1881.

49x64,5 cm

Carl Georg Arsenius, (1855-1908)

Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott

Tavlan finns omnämnd i Svenska Hem i ord och bilders publikation från 1934, sidan 173 som hängande i matsalen. http://www.leinys.se/orter/Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf.

Mindre krakelyrer, färgbortfall och smutsig.

Gör en kostnadsfri värdering!

49x64,5 cm

Antal besök: 2 974