ALFRED WAHLBERG. Sommarlandskap, olja på uppklistrad duk, signerad Alfred W-B.

365958. ALFRED WAHLBERG. Sommarlandskap, olja på uppklistrad duk, signerad Alfred W-B.

32x44 cm

Alfred Wahlberg, (1834-1906)

Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott

Tavlan finns omnämnd i Svenska Hem i ord och bilders publikation från 1934, sidan 166 och bild sidan 170. http://www.leinys.se/orter/Bjarsjolagard/SvenskaHem.pdf.

Spår i hörn efter stifthål, mindre krakelyrer samt smutsig.

Gör en kostnadsfri värdering!

32x44 cm

Alfred Wahlberg, (1834-1906)

Antal besök: 1 855