365954. GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft.
Golvfotogenlampa med höjden 157 cm, inklusive brännarrör
Kvadratisk lampfot på kulfötter.
Lampfot med skador såsom bristning i skarvar samt kulfot med skador, bucklor samt viss missfärgning, ej genomgången.