MEYER VON BREMEN. Efter. Ung flicka som ber i sängen.
365902. MEYER VON BREMEN. Efter. Ung flicka som ber i sängen.
Johann Georg Meyer (28.10.1813 Bremen - 04.12.1886 Berlin); här en målning baserad på hans modell, olja på duk, signerad på baksidan, daterad 1854 och med dedikation. Mått ca. Ram 22 x 27,5 cm, målning 16 x 21,5 cm.