MATSALSMÖBLEMANG i lackerat lövträ, 7 delar, Rokokostil 1900-talets andra hälft.
365680. MATSALSMÖBLEMANG i lackerat lövträ, 7 delar, Rokokostil 1900-talets andra hälft.
Pärlgrå lack, skuren dekor av rosor och kannellyrer. Svängda ben.
Stolarna med skuren ros på krönet, rottingrygg och fast stoppad klädsel i bredrandigt möbeltyg.
Bordets diameter 113 cm, höjd 75 cm. Två lackade iläggsskivor om 50 cm bredd vardera.
Lätt bruksslitage, skivan med smärre märken och skador.
2 stolar med släppt under- täcktyg.