1 st, En christens resa til den saliga ewigheten, Bunian M. Johann,
Tryckt hos Joh Georg Lange År 1783.
2 st, Illustrerad Verldshistoria af Oskar jäger 1889.
1 st, Kosmos utkast till En Physisk Verldsbeskrifning af Alex von Humboldt 1852, Första Bandet.
1 st, Kosmos fjärde Bandet.
1 st, Danmarks Historia af C.F Allen, 1864.
1 st Lärobok i Kyrkohistorien af Joh. Heinr Kurtz, 1856.
Skador, bruksslitage.
1 st, Kosmos fjärde Bandet.
Skador, bruksslitage.