365335. TENNFAT, 2 st, bl a Göteborg, 17/1800-tal.
Fat, Diam 21,5 cm, stämplat SR, S(1), Swen Roos, Göteborg, 1776 (SR var mästare i Gbg 1767-1812), Vikt 370 g.
Fat, Diam 19,5 cm, svenskt, Vikt 205 g.
Ålders- och bruksslitage.
Det mindre fatet med påtagligt slitage och lagning.