365318. KRÖNT BÄGARE 1795, och MINIATYRKANNA 1878, tenn.
Bägaren: Diam 9, Höjd 9 cm, stämplad MR N2; Mathias Rundquist, Karlskrona, 1795 (M R var mästare i Karlskrona 1778-1820 /1835/). Kron-stämpling, alltså tidigare statlig egendom. Vikt 353 g.
Kannan: Höjd 6 cm, stämplad "/2Gill, SMB, 1878". Vikt 122 g.
Ålders- och bruksslitage.
Bägaren med smärre lagning i bottnen.
Kannan med äldre gravyr på livet och bucklor.
Ålders- och bruksslitage.