SERVERINGSBESTICK M M, 16 delar, "Konge Acorn", Johan Rohde för Georg Jensen, 1900-tal.

364577. SERVERINGSBESTICK M M, 16 delar, "Konge Acorn", Johan Rohde för Georg Jensen, 1900-tal.

Sterlingsilver.
1 såsslev, Längd 20 cm, med tygfodral.
1 skyslev, Längd 17 cm, med tygfodral.
6 uppläggningsgafflar, Längd 16,5 cm, med tygfodral.
1 uppläggningsbestick (2 delar), Längd 20 cm, med tygfodral.
1 uppläggningsbestick (2 delar), Längd 19,8 cm (rostfria skedblad), med tygfodral (svenska importstämplar).
4 smörknivar, Längd 15 cm, med tygfodral.
Total vikt utom uppläggningsbesticket med rostfria skedblad 570 g.
Uppläggningsbesticket med rostfria skedblad total vikt 128 g med fyllningar.

Obetydligt ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Sterlingsilver.

Antal besök: 1 394