FARTYGSKOMPASS, i träetuie, Silva Typ 41, 1900-tal.

364420. FARTYGSKOMPASS, i träetuie, Silva Typ 41, 1900-tal.

Silva Typ 41, tillverknr AX43, AB BR Kjellström Stockholm Sweden.
Höjd på kompass ca 6,5 cm
Diameter ca 13 cm.
Trälåda ca höjd 10,5 cm, längd samt bredd ca 15,5 cm.
Medföljer mindre Kompass, i mässing, 1900-tal.
Höjd ca 3,5 cm.
Diameter ca 4,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd på kompass ca 6,5 cm
Diameter ca 13 cm.
Höjd ca 3,5 cm.
Diameter ca 4,5 cm.

Bruksslitage.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 5 727