TVÄTTSERVIS, 3 delar, Ironstone, "Siri", Rörstrand, 1902-1907.

364192. TVÄTTSERVIS, 3 delar, Ironstone, "Siri", Rörstrand, 1902-1907.

Tvättservis med blå dekor samt förgyllda kanter
Tvättfat med diameter 41,5, höjd 13,5 cm
Potta, längd 24, diameter 21, höjd 12 cm
Tvättkanna, höjd 32 cm.

Krackelering samt enstaka hårspricka, litet kantnagg på kannans fotring.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tvättkanna, höjd 32 cm.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 668