SKÅLAR 2 st samt KÅSA, trä delvis masurbjörk, 1700/1800-tal.

363399. SKÅLAR 2 st samt KÅSA, trä delvis masurbjörk, 1700/1800-tal.

Skål med grepp, märkt JSD samt datering 1792, längd ca 26,5 cm.
Skåp/skopa, märkt LJD AJS IHS samt datering 1854, längd ca 21 cm.
Kåsa, omärkt, masurbjörk, längd 17,5 cm.

Slitage, sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, sprickor.

Antal besök: 1 834