AKSEL LINDSTRÖM. olja på duk, pannå och akvarell, signerade Aksel.

363298. AKSEL LINDSTRÖM. olja på duk, pannå och akvarell, signerade Aksel.

Författaren och konstnären Aksel Lindström var född i Rossbol i Lockne socken år 1904. I tjugoårsåldern utvandrade han till Amerika.
kustmotiv, olja på duk, 38 x 44 cm
kaféinteriör, akvarell, 23 x 23 cm
olja på pannå, landskap, 22 x 42 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Herrljunga Auktionsverk
Antal besök: 1 282