SURREALISTISCHE GRAFIK. litografi. Bevis signerad i grafit från 1980.

363088. SURREALISTISCHE GRAFIK. litografi. Bevis signerad i grafit från 1980.

Litografi på uppfostrat papper, oläsligt signerad och daterad 1980 längst ner till vänster, med noterna ”Probe” & ”Untitled”. Förvärvad vid den tiden i Hannovers statsparlament, konstnären adresserar kopplingarna mellan moderna och tidigare tider i sin presentation. I det nedre vänstra hörnet ser vi en harmonisk, tidsfri 1800-talsunderhållning. Det revolutionära järnvägstransportfordonet och en vandrande katt visas sedan i ett stiliserat hus - fly? , utveckling? - och i det nedre högra hörnet irriteras säljaren av fotografisk teknik av en intresserad ung dam utan köpeavtal. Takgaveln är kronad av Niedersachsen häst, en skrivmaskin och Siemens säkringslådor. I den avlägsna himlen är månen, förmodligen månen. Kvalitativ litografi, tyvärr inte verifierad. Mått ca. 85 x 66 cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Antal besök: 870